593411-001 HP 4X QDR IB CX2 Dual Port Mezz HCA for HP Blc-Class
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 593411-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 4XQDR
- Infiniband
- Dual Port
- Host Channel Network Adapter
- Retail Part #: 593411-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Infiniband 4XQDR a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Host Channel Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Infiniband Host Bus Adapter |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Data Transfer Rate: | 40GB/s |
| Total Number of Ports: | Dual Ports |
| Number of Fibre Channel Ports: | 4 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 4 in |
| Depth: | 4.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL2x220c G6 | HP ProLiant BL465c G7 | |
| HP ProLiant BL490c G6/G7 | HP ProLiant BL620c G7 | |
| HP ProLiant BL680c G7 | HP ProLiant BL685c G7 | |